Delovna skupina za nenasilje v zdravstveni negi pripravila nova priporočila:
Obravnava žrtev nasilja v družini v zdravstvenih ustanovah
Prepoznavanje in obravnava zlorabljenega otroka
Delovna skupina za nenasilje v zdravstveni negi pripravila nova priporočila:
Delovna skupina za nenasilje v zdravstveni negi pripravila nova priporočila:
V sodelovanju s Sanjo Lončar (Skupaj za zdravje človeka in narave)
16.00 - 18.00
Očitno je naš slog življenja močno zmotil delovanje naših hormonov, telo izgublja svoj notranji red.
Ali živimo po ženskem principu, udejanjamo žensko energijo širine, ustvarjalnosti, topline?
Danes se vse več žensk obrača k moškemu principu razmišljanja in delovanja.
Ambicije, hladnost, bojevitost, življenje za zastavljene cilje v karieri, igra moči, kopičenje …, tipično moška energija.
Če jo vztrajno živimo, začne vplivati tudi na naše hormonsko ravnovesje. Nevarno je prevladal moški princip …
Izobraževanje je za člane društva brezplačno (kotizacijo za člane društvo krije iz naslova plačanih članarin).
Kotizacija znaša 30 EUR (nismo davčni zavezanci). Članom Zbornice - Zveze, ki imajo poravnane članske obveznosti, se prizna 50% popust in znaša 15 EUR.
Kotizacija se plača po izstavljenem računu.
Licenčne in pedagoške točke:
Strokovno izobraževanje je vpisano v register strokovnih izpopolnjevanj Zbornice – Zveze pod številko 2018 – 59 – 59.
Prijave potekajo preko e-prijavnice na spletni strani Zbornice – Zveze: www.zbornica-zveza.si
V sodelovanju z Rajkom Škaričem (Frontier d. o. o.) vabi na strokovno srečanje
Opredelili bomo človeka v bivanju, materialnem svetu, komunicirali bomo s sedanjostjo: tukaj, zdaj, ta trenutek. Predavanje je namenjeno vsem, ki imajo namen kolektivno ali individualno izboljšati odnose; predvsem odnos do sebe in nato do so-človeka in narave.
Izgorevanje je bolezenska procesna posledica delovanja, izgorelost pa njegova končna posledica. Nasprotje izgorevanju in izgorelosti je vedno in vselej SO-delovanje, temelji na primarnem odnosu, ki odraža zrcalno sliko odnosa do sebe. Izgorevanje in izgorelost se odpravi z Odnosi!
"Stiska" - krizna situacija se lahko aktivira povsod v: družini, partnerstvu, podjetju, družbi, državi, svetu. Vselej zahteva spremembo. Kdo je ta »nekdo«, ki določa krizno situacijo je enako pomembno kot to, »na koga vpliva«. Ker ta nekdo sproža krizno situacijo z namenom. Pri tem vzročno-posledičnem stanju gre za dejstvo, da je ista »krizna situacija« za nekatere zahtevna življenjska izkušnja, za druge depresivno nerešljiv problem, za peščico pa stanje ali priložnost, pobuda za spremembo in odziv. spremeni in postane priložnost za spremembo, za ozaveščeno drugačnost.
Kljub stanju, v katerem je posameznik, kolektiv ali država je potrebno ohranjati lasten odnos do sebe, kreirati odnose do so-človeka in se PRISOTNO odzvati na trenutno aktivno stanje. Problem tako ni samo problem, spremeni se in postane priložnost za spremembo, za ozaveščeno drugačnost.
08.30 - 09.00 Registracija udeležencev
09.00 - 09.45 Predstavitveni film: Odnos do prizadetega
09.45 - 11.00 O prisotnosti
Odnos do prisotnosti
Posvečenost, zbranost, koncentracija, notranji mir, razsodnost, prištevnost, … Vse te besede poskušajo opredeliti največje bogastvo, ki ga človek kadarkoli, od rojstva do smrti, poskuša doseči. Tedaj človek lahko ljubi sebe, sočloveka, naravo. Pomeni, da ljubi stvarstvo; tedaj je stopljen v stvarstvu. Otrok začuti in z ljubeznijo vpija starša, ko se mu ta preda s posvečenostjo, zbranostjo in notranjim mirom; partner partnerja ravno tako in vsi ostali v medsebojnih odnosih enako.
In zakaj je to brezplačno bogastvo tako težko doseči?
Predavanje je izvirna koda stvarstva, ki opredeljuje človeka v bivanju, v tem materialnem svetu, s pomenom sedanjosti. Predavanje komunicira s sedanjostjo: tukaj, sedaj, v tem trenutku. Poslušalca ne pusti ravno-dušnega, ker se tekom predavanja intenzivno in ozaveščeno izmenjujejo dejstva stvarstva s primeri iz prakse. Intenziteta narašča do trenutka, ko se poslušalec zazre vase in v II. delu predavanje odpre možnosti izmenjav »vprašanj in odgovorov«.
Predavanje je namenjeno vsem, ki imajo namen kolektivno ali individualno izboljšati odnose; predvsem odnos do sebe in nato do so-človeka in narave.
11.00 - 11.45 Odmor z malico
11.45 - 13.15 "Delovanje in so-delovanje" ali "Moč so-delovanja"
Izgorevanje je bolezenska procesna posledica delovanja, izgorelost pa njegova končna bolezenska posledica. Nasprotje izgorevanju in izgorelosti je vedno in vselej SO-delovanje. Moč so-delovanja temelji na primarnem odnosu, ki odraža zrcalno sliko odnosa do sebe. Če namreč so-delujem sam s sabo, potem je izpolnjen pogoj za sodelovanje z vsem kar me obkroža. Na predavanju bomo praktično primerjali poti delovanja in so-delovanja.
Izgorevanje in izgorelost sta posledični stanji, ki sta procesno zaporedni. Ko se izgoreva in se ne ukrepa, se počasi in vztrajno bliža trenutek preloma, ki mu rečemo izgorelost. To je končna postaja procesa izgorevanja. Statistika, zdravstvo, zavarovalnice, psiho-socialne sfere, mediji in ostali se v naši družbi aktivno (proračunsko) ukvarjajo s posledicami izgorevanja. Kdo, kako, koliko, kdaj in kje se stroke ukvarjajo z vzroki izgorevanja, ki producirajo enormen izpad "delojemalcev" iz svojih delovnih mest?
V naši družbi se moramo v današnjem času resno vprašati kaj je vzrok izgorevanja in izgorelosti. Pogovarjati se moramo o vzroku, ki je vedno in vselej v posamezniku, ki osebno izgoreva in izgori. Pogovarjati se moramo o kolektivu, ki izgoreva (o moči, ki izžareva v sodelovanju med sodelavci), o sinergiji (o fokusu kolektivnega sodelovanja do storitve), kreativnosti (o spremembah, izboljšavah in zahtevah po sodelovanju in izražanju). Pogovarjati se moramo o sistemu, ki je sistem zaradi svojega jedra - organizacije, ki mora vsebovati ekonomski in socialni modul; kapitalistično odmerjene stroške in ODNOSE, ki jih odmeri stvarstvo. Namreč, ne glede na to, kateri - izmi zavzemajo neko področje, katera tehnologija je naložena z zadnjim update - om, je človek vedno in vselej zdrav ali bolan.
Izgorevanje in izgorelost se odpravi z Odnosi!
Odnos do sebe je prvi in temeljni predpogoj, da se sproži valovanje vseobsežnih odnosov z vsem, kar nas obkroža. Spoznati, ozavestiti, sprejeti in predelati je potrebno VZROK in hkrati odpraviti POSLEDICO danega stanja, da se dvignemo nad izgorevanja in izgorelost.
13.15 - 13.30 Odmor z osvežitvijo
13.30 - 15.00 Medsebojni odnosi v stiski (krizni situaciji)
"Stiska" oziroma krizna situacija se lahko aktivira vsepovsod: v družini, partnerstvu, podjetju, družbi, državi, svetu. Vedno in vselej zahteva spremembo. Sproža strah in/ali jezo in/ali skrb in/ali žalost in/ali pohlep v človeku, družini, skupnosti, državi, …
Ugotavljamo lahko, da se pod tako naslovljenim scenarijem ustvarja vzrok za prvo posledico. Če se ne odreagira pravočasno, prihaja do druge, tretje, četrte,… posledice. Vsaka posledica pa radikalno vpliva samo in še enkrat na medsebojne odnose.
Kdo vedno gradi (vzdržuje) in kdo vedno ruši medsebojne odnose? Prisotni ali odsotni?
»Krizna situacija« je opis nekega stanja, je naslov nekega scenarija, ki ga vselej »nekdo« neuradno ali uradno določa in sporoča.
Tedaj pa se zgodi »bingo«, ker od tega »nekdo« prihaja do načrtovane akcije in pričakovane reakcije. Kdo je ta »nekdo«, ki določa krizno situacijo je enako pomembno kot »na koga vpliva« krizna situacija. Ker ta nekdo sproža krizno situacijo z namenom.
Pri tem vzročno-posledičnem stanju gre za dejstvo, da je ista »krizna situacija« za nekatere zahtevna življenjska izkušnja, za druge depresivno nerešljiv problem, za peščico pa stanje ali priložnost oz. pobuda za spremembo in odziv.
Kaj je torej "stiska" oz. krizna situacija in zakaj do nje prihaja, kaj se tedaj dogaja z medsebojnimi odnosi in kaj lahko storimo, da se situacija sprejme takšna kot je, kot jo stvarstvo nastavlja?
Predavanje provocira v smer lastne realizacije, vzgiba, pobude, ...
Ko se prične dogajati, ko se nakazuje sprememba, je potrebna reakcija posameznika in kolektiva. Potrebna je kolektivna zavest, ki temelji na zavesti posameznika.
Prisotnostna dejavnost je tlakovana z energijo, ljubeznijo, sočutjem in kreativnostjo; nasprotno pa je z odsotno dejavnostjo, ki je tlakovana s strahom, jezo, skrbjo, žalostjo in pohlepom.
Kljub stanju (v katerem je posameznik in/ali kolektiv in/ali država) je potrebno ohranjati lasten odnos do sebe, kreirati odnose do so-človeka in se PRISOTNO odzvati na trenutno aktivno stanje. Problem tako ni samo zgolj kot problem ampak se spremeni in postane priložnost za spremembo, za ozaveščeno drugačnost. Sprememba naj bo zavestno (prisotno) sprejet gradnik našega življenja, ker nič na tem svetu ni večno...
15.00 - 15.30 Zaključek srečanja, vrednotenje in podelitev potrdil o udeležbi
Izobraževanje je za člane društva brezplačno (kotizacijo za člane društvo krije iz naslova plačanih članarin).
Kotizacija znaša 120 EUR (nismo davčni zavezanci). Članom Zbornice - Zveze, ki imajo poravnane članske obveznosti, se prizna 50% popust in znaša 60 EUR.
Kotizacija se plača po izstavljenem računu.
Licenčne in pedagoške točke:
Program je namenjen zaposlenim v zdravstveni in babiški negi ter oskrbi in je v postopku vpisa v register strokovnih izpopolnjevanj pri Zbornici - Zvezi.
Prijave potekajo preko e-prijavnice na spletni strani Zbornice – Zveze: www.zbornica-zveza.si
Rajko Škarič:
Moto našega podjetja je ODNOS in potreba po odnosu.
ODNOS je temeljni gradnik vsega! Življenje z odnosom. Delo z odnosom. Stroka, ki temelji na so-delovanju z odnosom in opravljeno delo, ki temelji na odnosu! S takšnim načinom si prislužimo: odgovornost, kakovost, zadovoljnega izvajalca in naročnika, zaupanje, dolgoletno partnerstvo, …
To je notranja želja vsakega med nami.
So-ustanovitelj in predavatelj projekta Skupaj za zdravje človeka in narave
Predavatelj v projektu Skupaj za zdravje človeka in narave
Dolgoletni prostovoljec pri spremljanju umirajočih.
Predavatelj v programu izobraževanja prostovoljcev pri spremljanju umirajočih.
Predavatelj (potrjen s strani zdr. in soc. zbornice) za predavanja: celostni odnos do ALS bolnikov, celostni odnos do prizadetih s Huntingtonovo boleznijo, ...
14.30 - 14.50 Registracija udeležencev
14.50 - 15.00 Pozdrav udeležencev in predstavitev izvedbe seminarja -mag. Boža Pirkovič, predstavnica za Zasavje.
15.00 - 15.45 Kako delati v miru in zbranosti? Kako ne dopustiti, da nas obveznosti preganjajo in nam izpijejo vso moč?Alenka Rebula.
15.45 - 16.30 Ko se naučimo paziti nase in skrbno urejati svoj čas, postane življenje lažje, z več prostora za veselje in zadoščenje. Alenka Rebula
16.30 - 16.45 Vprašanja in razprava
16.45 - 17.00 Odmor za kavo
17.00 - 17.45 Kako naj se medicinske sestre zavarujejo pred »negativno čustveno energijo«, v delovnem okolju?Izidor Gašperlin
17.45 - 18.30 Kje je meja odgovornosti, ki naj jo medicinske sestre prevzemajo in na drugi strani zavrnejo?Izidor Gašperlin
18.30 - 18.45 Vprašanja in razprava
18.45 - 19.30 Druženje udeležencev
Prijave sprejemamo preko elektronske prijavnice na DMSBZT Ljubljana do 1. 12. 2018 oz. zasedbe prostih mest (45).
Srečanje je namenjen članom/icam DMSBZT Ljubljana.
V primeru, da bo ostalo še kaj prostih mest, se nam lahko pridružijo tudi nečlani.
Stroške predavanja krije društvo iz lastnih sredstev oziroma iz naslova plačanih članarin.
Programsko/organizacijski odbor: Đurđa Sima, Boža Pirkovič, Katarina Kočnar
Program je v postopku za pridobitev licenčnih in pedagoških točk pri Zbornici - Zvezi.
Predstavnica za podružnico Zasavje: Predsednica DMSBZT Ljubljana:
Mag. Boža Pirkovič Đurđa Sima
07.30 - 08.30 Registracija udeležencev
08.30 - 09.00 KULTURNI PROGRAM IN POZDRAVNI NAGOVORI
09.00 - 10.00 REZULTATI DP ZORA
09.00 - 09.30 15 let državnega programa ZORA, Maja Primic Žakelj, vodja DP ZORA 2003−2018
09.30 - 09.55 Pregled dela v državnem programu ZORA v letu 2017 in načrti za prihodnost, Urška Ivanuš, vodja DP ZORA 2018−
09.55 - 10.00 Minutke za DORO, Katja Jarm
10.00 - 11.30 OKUŽBE S HPV IN ZDRAVLJENJE SPREMEMB
10.00 - 10.20 HPV-related anogenital lesions: prevention, diagnostics, treatment and communication about HPV infection with women, Elmar A. Joura, Medical University of Vienna, Head of colposcopy and vulvar services, Consultant gynaecologist
10.20 - 10.30 S HPV povezane anogenitalne lezije (povzetek predavanja s komentarjem), Leon Meglič
10.30 - 10.50 HPV infection after treatment of high-grade cervical lesions: value of HPV testing, HPV vaccination, and condom use Elmar A. Joura
10.50 - 11.00 Okužba s HPV po zdravljenju PIL-VS (povzetek predavanja s komentarjem), Leon Meglič
11.00 - 11.10 Primer iz prakse: Uspešna uporaba triažnega testa HPV pri APC-N, Vivijana Snoj
11.10 - 11.30 Razprava
11.30 - 12.30 Odmor s kosilom
12.30 - 14.00 CEPLJENJE PROTI HPV
12.30 - 13.00 Cepljenje proti HPV: sodobni dokazi iz raziskav in prakse, Mario Poljak
13.00 - 13.15 Stališča in odnos ključnih javnosti do cepljenja v Sloveniji – rezultati nacionalne raziskave, Alenka Kraigher
13.15 - 13.30 Stališča slovenskih ginekologov in medicinskih sester iz ginekoloških ambulant do cepljenja proti HPV, Tine Jerman
13.30 - 13.40 Primer dobre prakse: Odziv stroke na dvome javnih osebnosti o učinkovitosti in varnosti cepljenja proti HPV, Zoran Simonovič
13.40 - 14.00 Razprava – stališča slovenske stroke do cepljenja proti HPV
14.00 - 14.30 Odmor
14.30 - 16.30 STROKOVNE DILEME
14.30 - 14.45 Mlade ženske: tveganje za predrakave spremembe materničnega vratu nizke in visoke stopnje ter obravnava teh sprememb, Špela Smrkolj
14.45 - 14.55 Primer iz prakse: Prekomerno zdravljenje mlade ženske s PIL-NS, Margareta Strojan Fležar, Špela Smrkolj, Alenka Repše Fokter
14.55 - 15.10 Vstop deklet, cepljenih proti HPV, v program ZORA, Nina Jančar
15.10 - 15.20 Primer iz prakse: Cepljeno dekle s patološkimi spremembami nizke stopnje v brisu materničnega vratu, Anamarija Petek, Ana Pogačnik
15.20 - 16.00 Dileme pri obravnavi ženske z negativnim brisom materničnega vratu in pozitivnim testom HPV (igra vlog), Leon Meglič, Urška Salobir Gajšek, Mateja Marčec
16.00 - 16.10 Obravnava žensk s pozitivnim testom HPV in negativnim brisom materničnega vratu (povzetek igre vlog s komentarjem), Špela Smrkolj
16.10 - 16.30 Razprava
Znanstveni odbor: Urška Ivanuš, Maja Primic Žakelj, Mario Poljak, Ana Pogačnik, Margareta Strojan Fležar, Špela Smrkolj, Veronika Kloboves Prevodnik, Barbara Šegedin
Organizacijski odbor: Mojca Florjančič, Urška Ivanuš, Maja Primic Žakelj, Mojca Gobec, Blanka Mikl Mežnar, Ana Pogačnik, Mojca Kuster, Tine Jerman, Blaž Podobnik, Taja Ložar
Brez kotizacije, postopek za pridobitev kreditnih točk za zdravnike in medicinske sestre je v teku.
![]() | Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, Sekcija študentov zdravstvene nege in babištva |
13:00 – 13:30 Registracija udeležencev
13:30 – 14:00 Otvoritev srečanja
14:00 – 14:40 Oskrba nosečnice na terenu – simulacija primera, mag. Aljaž Kren, dipl. zn. ter študentje 3. letnika BEST CPR TIM
14:40 – 15:20 Sprejem nosečnice v reanimacijski prostor, Zlatko Grubelšič, dipl. zn.; UKC Ljubljana
15:20 – 16:00 Sprejem otročnice v Center intenzivne nege, Dragica Karadžič, dipl. m. s.; UKC Ljubljana
16:00 – 16:30 ODMOR
16:30 – 17:10 Nujni carski rez, Ana Seničar, dipl. m. s.; SB Celje
17:10 – 17:50 Oskrba novorojenčka, Karmen Smolič, študentka; Univerza v Ljubljani – Zdravstvena fakulteta
17:50 – 18:00 Zaključek srečanja
Na srečanju nam bodo predavatelji z izkušnjami iz prakse predstavili oskrbo nosečnice, ki je bila udeležena v prometni nesreči. Zvrstila se bodo predavanja o oskrbi nosečnice na terenu, v reanimacijskem prostoru, sprejemu otročnice v Center intenzivne terapije, nujnem carskem rezu ter oskrbi novorojenčka.
Kotizacije za strokovno srečanje ni.
Za več informacij pa lahko pišete na sekcijastudentovZNB@gmail.com
Prijave sprejemamo do zapolnitve mest na spletnem obrazcu Google: https://goo.gl/forms/eyCbhEttOcaC0S412
Organizator si pridružuje pravico do manjših sprememb programa.
Vljudno vabljeni!
16.00 - 19.00
Kronično vnetne črevesne bolezni, Prim. Cvetka Pernat, dr. med., spec.
Učimo se od pacientov: Katjina zgodba, Katja Kolarič
Življenje z biološko terapijo, Alenka Kramberger, dipl. m. s.
Chronova bolezen skozi oči endoskopije, Bfrigita Hekič, dipl. m. s.
Strokovno izpopolnjevanje je namenjeno zaposlenim v zdravstveni in babiški negi ter oskrbi.
Izobraževanje je za člane društva brezplačno (kotizacijo za člane društvo krije iz naslova plačanih članarin).
Kotizacija znaša 50 EUR (nismo davčni zavezanci). Članom Zbornice - Zveze, ki imajo poravnane članske obveznosti, se prizna 50% popust in znaša 25 EUR.
Kotizacija se poravna po izstavljenem računu.
Licenčne in pedagoške točke:
Strokovno izobraževanje je vpisano v register strokovnih izpopolnjevanj Zbornice – Zveze pod številko 2018 – 58 – 58.
Prijave potekajo preko e-prijavnice na spletni strani Zbornice – Zveze: www.zbornica-zveza.si
![]() | Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, Sekcija medicinskih sester v promociji zdravja in zdravstveni vzgoji | ![]() |
14.30 - 14.55 Registracija udeležencev
15.00 - 15.35 Predstavitev programa Pokončna drža/Dobra drža – koncept, epidemiološki vidik, celosten pristop uvajanja– Saša Staparski Dobravec
15.35 - 15.45 Dihalna vaja – anatomija, fiziologija, opazovanje - Saša Staparski Dobravec
15.45 - 16.30 Anatomija, fiziologija drže in mehanika posameznih vaj– Jahnavi Vaishnav
16.30 - 16.45 Razlaga izvedbe vaj– Staparski, Jahnavi, Slapšak, Šmit
16.45 - 17.05 Odmor in priprava na delavnice
17.05 - 17.45 Pedagoški pristop, praktična izvedba učne ure, postopek uvajanja v razred– Alenka Slapšak, Majda Šmit
17.45 - 18.45 Izvedba dihalne vaje in praktična izvedba vaj z neposrednim vodenjem - Staparski, Jahnavi, Slapšak, Šmit
18.45 - 19.15 Vodeno delo v dvojicah - Staparski, Jahnavi, Slapšak, Šmit
19.15 - 19.30 Evalvacija, zaključek strokovnega srečanja in podelitev potrdil o udeležbi
Udeležba na učni delavnici je omejena na 30 udeležencev.
Program učne delavnice je vpisan v register strokovnih izpopolnjevanj in vrednotenja pedagoških in licenčnih točk pri Zbornici- Zvezi.
Strokovno izobraževanje se ne upošteva za obvezne licenčne vsebine iz področja TPO.
Kotizacija za udeležbo na strokovnem izpopolnjevanju znaša 120 EUR z vključenim DDV za posameznega udeleženca. Člani Zbornice - Zveze, ki imajo poravnane članske obveznosti, so upravičeni do 50 % popusta (plačajo 60 EUR z vključenim DDV, razliko do polne cene pa sekcija krije iz lastnih sredstev oziroma iz naslova plačanih članarin).
Kotizacijo nakažite na transakcijski račun Zbornice - Zveze št. 0201 5025 8761 480, sklic na številko 0232-16012019. Podjetja in zavodi lahko znesek poravnajo tudi po prejetju računa.
Prijave potekajo preko elektronske e - prijavnice na spletni strani Zbornice-Zveze. Prijava možna najkasneje do petka, 11. 1.2019 oziroma do zasedenosti prostih mest.
Dodatne informacije dobite pri Majdi Šmit na e-naslov: majda.smit@gmail.com ali sekcijapzzv@gmail.com
Programsko organizacijski odbor: Ksenija Noč, Tadeja Bizjak, Sandra Gaber Flegar, dr. Andreja Kvas, Majda Šmit, Boštjan Viher, asis. Sanja Vrbovšek
08:00 - 08:30 REGISTRACIJA
08:30 - 08:40 OTVORITEV, Jernej Završnik
08:40 - 09:10 POŠKODBE PREDŠOLSKIH OTROK V DOMAČEM OKOLJU, Mateja Rok Simon
09:10 - 09:25 POŠKODBE OTROK IN MLADOSTNIKOV – POGLED PEDIATRA NA PRIMARNI RAVNI, Irena Bohorč Gazvoda
09:25 - 09:40 OBRAVNAVA IN OSKRBA POŠKODB OTROK IN MLADOSTNIKOV V NUJNI MEDICINSKI POMOČI, Bojan Lešnik
09:40 - 09:55 POŠKODBE OTROK, Aleš Fischinger
09:55 - 10:10 RAZPRAVA
10:10 - 10:30 PREMOR
10:30 - 10:50 SMERNICE ZA VARNO UPORABO TRAMPOLINA, Aleš Fischinger
10:50 - 11:05 MOTOKROS ŠOLA KOT PRIMER PREPREČEVANJA HUJŠIH POŠKODB OB UPORABI MOPEDOV, Sašo Kragelj
11:05 - 11:25 KAKO PREŽIVETI V PROMETU, Peter Breznik
11:25 - 12:00 POMEN JUDA V PREPREČEVANJU POŠKODB OTROK IN MLADOSTNIKOV, Samo Masleša
REVIALNI NASTOP MLADIH JUDOISTOV
12:00 - 12:15 RAZPRAVA
12:15 - 12:40 PREMOR
12:40 - 12:55 POŠKODBE KOŽE POVZROČENE Z UV ŽARKI IN NJIHOVO PREPREČEVANJE, Tijana Orešič Barać
12:55 - 13:10 POŠKODBE OČES POVZROČENE Z UV ŽARKI IN NJIHOVO PREPREČEVANJE, Vojislav Obrenović
13:10 - 13:40 REVIJA SREDSTEV ZA ZAŠČITO PRED UV ŽARKI
13:45 - 14:15 DELAVNICA: OBRAVNAVA RANE, Čedomir Levaja
13:50 - 14:25 DELAVNICA: OBRAVNAVA BRAZGOTIN, Aleš Fischinger
14:30 - 14:40 ZAKLJUČEK SREČANJA
14:40 KOSILO
4. Jesenska Pediatrična šola bo v Hotelu City Maribor. Prijave sprejemamo do četrtka 15. 11. 2018 oz. do zapolnitev predvidenih mest (170).
Prijave sprejemamo na spletni strani; https:// www.pediatricna-sola.si
Kotizacija je 100 €, na dan strokovnega posveta 120 €, za specializante in sekundarije 50 €, DDV ni vključen v kotizacijo, za študente in upokojence kotizacije ni.
14.00 - 14.30 Registracija, navodila udeležencem
14.30 - 16.00 Splošna načela etike v zdravstvu (etične teorije: deontološka etika, etika vrlin, etika skrbi, etika za prihodnost), profesionalne vrednote, Darinka Klemenc, dipl. m. s.
16.00 - 16.45 Morala kot skupek pravil, norm, predpisov (modeli morale v zdravstveni negi, načela Kodeksa etike v zdravstveni negi in oskrbi Slovenije in Kodeksa za babice Slovenije, podoba/lik medicinske sestre/babice), Analiziranje etičnih problemov v praksi zdravstvene in babiške nege, Darinka Klemenc, dipl. m. s.
16.45 - 16.55 Razprava
16.55 - 17.10 Odmor
17.10 - 17.55 Pacientove pravice in njihovo uveljavljanje po ZPacP, dr. Iztok Štefanec, univ. dipl. prav.
17.55 - 18.40 Pravna ureditev zdravstvene dejavnosti, Izvajalci zdravstvenega varstva, Nadzorstvo nad delom zdravstvenih zavodov in zdravstvenih delavcev (upravno, strokovno in finančno nadzorstvo), Zdravstveni delavci in zdravstveni sodelavci (samostojnost dela in odgovornost), dr. Iztok Štefanec, univ. dipl. prav.
18.40 - 19.25 Temeljne pravice in obveznosti zdravstvenih delavcev in sodelavcev iz delovnega razmerja, Odgovornost za kršitev delovnih obveznosti – disciplinska in materialna odgovornost, suspenz, prenehanje delovnega razmerja, Kazenska in odškodninska (materialna) odgovornost, dr. Iztok Štefanec, univ. dipl. prav.
19.25 - 20.25 Družbena skrb za zdravje in realizacija-plan, Vloga zdravstvenih delavcev, Strokovnih združenj in zbornic, določitev kolektivne pogodbe, Darinka Klemenc, dipl. m. s.
20.25 - 20.35 Razprava
20.35 Drobna večerna pogostitev in druženje
Program strokovnega srečanja je namenjen zaposlenim v zdravstveni in babiški negi in je usklajen z obveznimi vsebinami s področja ''Etika in zakonodaja s področja zdravstva'' v enem licenčnem obdobju.
Kotizacija in plačilo
Kotizacija za udeležbo na strokovnem izpopolnjevanju znaša 120 EUR z vključenim DDV za posameznega udeleženca. Člani SDMSBZT Koper, ki imajo poravnane članske obveznosti, so upravičeni do 100% popusta, polno kotizacijo za člane regijsko društvo krije iz lastnih sredstev oziroma iz naslova plačanih članarin.
V kotizacijo je všteta: organizacija predavanja, osvežitev v odmoru ter stroški izdaje potrdila o udeležbi.
Kotizacijo nakažete na TRR SI 56 1010 0003 4783 613 SDMSBZT Koper, pri Banki Koper z oznako ''Strokovno srečanje 21.11.2018''.
E-prijavnica se nahaja na osnovni strani spletne strani www.zbornica-zveza.si. S klikom na sliko kartice z naslovom E-prijavnica se odpre nabor izobraževanj, ki se bodo odvijala v naslednjem obdobju.
Na želen seminar se lahko prijavite kot član ali splošno.
Člani se prijavljajo preko izbire »Član«, za uspešen vstop v prijavo pa morate biti registrirani preko »Portala članov«, do katerega prav tako dostopate preko spletne strani www.zbornica-zveza.si. Registracija je potrebna le prvič. Ob uspešni identifikaciji člana, imajo člani v prijavnem obrazcu že prednastavljene osebne podatke in je izpolnjevanje prijave hitrejše.
Splošno prijavo uporabite v primeru, ko prijavitelj ni član Zbornice – Zveze ali, ko prijavitelj ni udeleženec (na primer pooblaščena oseba v zavodu). Pomembno je, da za vsakega naročenega udeleženca napiše poleg imena, priimka, naslova in zaposlitve (obvezni podatki) še kakšno od identifikacijskih številk, bodisi številko licence ali člansko številko članov Zbornice – Zveze.
Obvezno polje v prijavnici je elektronski naslov udeleženca seminarja. Ob uspešno izpolnjeni prijavnici prejmete na vneseni e-naslov potrditveni dopis, kjer z izbiro potrditvene povezave dokončno potrdite prijavo na izbrano izobraževanje. V okviru potrditvenega dopisa imate na razpolago tudi povezavo za preklic oz. odjavo udeležbe z dogodka, na katerega ste se prijavili in se ga ne boste uspeli udeležiti.
Ob registraciji potrebujete člansko izkaznico.
Udeležba je omejena na 130 udeležencev.
ODJAVE
V primeru, da ste se na strokovno izobraževanje prijavili, prijavo potrdili, a se zaradi opravičenih razlogov strokovnega izobraževanja ne morete udeležiti prosimo, da se odjavite najkasneje do 19. novembra na e-naslov: boja.pahor@gmail.com. V kolikor se do navedenega datuma ne boste odjavili, vam bomo ne glede na članstvo v SDMSBZT Koper zaračunali 50% vrednosti kotizacije. S pravočasno odjavo omogočate prijavo drugim zainteresiranim članom.
Vljudno vabljeni.
Doroteja Dobrinja
Predsednica SDMSBZT Koper
![]() | Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, Sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov za anesteziologijo, intenzivno terapijo in transfuziologijo | ![]() |
08.30 - 08.50 Registracija udeležencev
08.50 - 09.00 Uvod
09.00 - 09.20 Predstavitev osnovnega neinvazivnega monitoringa, Tanja Podlipnik, dipl. m. s.
09.20 - 09.40 Nadzor nad arterijskim krvnim pritiskom, Pajo Bučić, dipl. zn.
09.40 - 10.00 Merjenje in spremljanje intraabdominalnega pritiska, Svetlana Vučkovac, dipl. m. s.
10.00 - 10.20 Nadzor nad kapnometrijo, Anton Justin, dipl. zn.
10.20 - 10.40 Nadzor nad meritvami s pomočjo Swanz ganzovega katetra, Darja Podsedenšek, dipl. m. s., Barbara Smrke, dipl. m. s.
10.40 - 11.10 Odmor
11.10 - 11.40 Kaj je hemodinamski monitoring, Sergej Godec, dr. med.
11.40 - 12.10 Hemodinamske spremenljivke, Dragoslav Leković, dr. med.
12.10 - 12.30 Neinvazivni in invazivni hemodinamski monitoring, Goranka Beguš, dipl. m. s.
12.30 - 12.50 Pristopi in aparature za izvajanje hemodinamskega monitoringa, Andrej Trobec, dipl. zn.
12.50 - 13.10 Vloga MS pri hemodinamskem monitoringu, Valerija Svilar, dipl. m. s.
13.10 - 14.00 Kosilo
14.00 URE - 15.00 URE
DELAVNICE
Delavnice potekajo po 20 minut, udeleženci se udeležijo vseh delavnic.
Kotizacija za enodnevne delavnice z DDV znaša 120 € (članom ZZBNS, ki imajo poravnane članske obveznosti, se prizna 50 % popust in znaša 60€ ). Kotizacijo nakažite na transakcijski račun Zbornice – Zveze. NLB, posl. Tavčarjeva 7, Ljubljana - ZDMSZTS št: 02015-0258761480, sklic na številko 00 0204 – 04122018. s pripisom “Sekcija za anesteziologijo”. V kotizacijo so vključeni: predstavitveni zbornik, osvežitve med odmori in kosilo. Podjetja in zavodi lahko znesek poravnajo tudi po prejetju računa.
Prijave preko e- prijave: e-prijavnico najdete na spletni strani Zbornice – Zveze in v naboru izobraževanj poiščete strokovno izpopolnjevanje »HEMODINAMSKI MONITORING«. Prijave so možne tudi preko spodnjih povezav.
Članska prijava na izbrani termin (direktna prijava člana):
http://register-clani.zbornica-zveza.si/prijava/Avtorizacija.aspx?o=66&g...
Splošna prijava na izbrani termin (direktna splošna prijava):
http://register-clani.zbornica-zveza.si/prijava/Prijavnica.aspx?o=66&g=0...
Število udeležencev je omejeno na 30 oseb. Ob registraciji potrebujete člansko izkaznico.
Dejan Doberšek, telefon: 031-518-372, e-naslov: dejan.dobersek@gmail.com
Organizacijski odbor:
Dejan Doberšek, Rudi Kočevar
Strokovni odbor:
Rudi Kočevar, Dejan Doberšek
Vljudno vabljeni!
Dejan Doberšek
Predsednik strokovne sekcije
![]() | Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, Sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov za anesteziologijo, intenzivno terapijo in transfuziologijo | ![]() |
08.30 - 09.00 Registracija udeležencev
09.00 - 09.30 Anatomija ven vratu, klavikularne regije, femoralne regije ter nadlahti in stegna, Anton Justin, dipl. zn.
09.30 - 09.50 Uvajanje perifernega intravenskega katetra, Tadej Banovič, dipl. zn.
09.50 - 10.10 Sodelovanje pri uvajanju, odstranitvi, preveza in posebnosti oskrbe osrednjega venskega katetra, Ida Levec, dipl. m. s.
10.10 - 10.30 Uvajanje, rokovanje in dajanje učinkovin preko epiduralnega katetra, Vesna Svilenković, dipl. m. s.
10.30 - 10.50 Odmor
10.50 - 11.20 Osnove UZ in z UZ vodene tehnike venepunkcije, Ivan Kostadinov, dr. med.
11.20 - 11.40 Punkcija arterijske žile in nastavitev arterijske kanile, Andrej Gorkič, dr. med.
11.40 - 12.00 Žilni pristopi za izvajanje dialize, Cvetka Likar, dipl. m. s.
12.00 - 12.20 Posebnosti žilnih pristopov pri otroku, Matjana Koren Golja, dipl. m. s.
12.20 - 12.40 Uvajanje in oskrba perkutanega silastičnihega osrednjega venskega katetra, Erik Mihelj, dipl. zn.
12.40 - 13.10 Uporaba ultrazvoka za žilne pristope pri otrocih, Špela Štupnik, dr. med.
13.10 - 14.00 Kosilo
14.00 - 14.20 Podkožna venska valvula in biološka zdravila ter ekstravazacija, Carmen Bobnar Sekulič, dipl. m. s.
14.20 - 14.40 Priprava in intravenska aplikacija protimikrobnih zdravil, Janja Perme, dipl. m. s.
14.40 - 16.00 DELAVNICE:
1. PICC kateter
2. Podkožna venska valvula
3. Periferna intravenska kanila
4. Ultrazvok
Kotizacija za enodnevne delavnice z DDV znaša 120 € (članom ZZBNS, ki imajo poravnane članske obveznosti, se prizna 50 % popust in znaša 60€ ). Kotizacijo nakažite na transakcijski račun Zbornice – Zveze. NLB, posl. Tavčarjeva 7, Ljubljana - ZDMSZTS št: 02015-0258761480, sklic na številko 00 0204 – 12122018. s pripisom “Sekcija za anesteziologijo”. V kotizacijo so vključeni: osvežitve med odmori in kosilo. Podjetja in zavodi lahko znesek poravnajo tudi po prejetju računa.
Prijave preko e- prijave: e-prijavnico najdete na spletni strani Zbornice – Zveze in v naboru izobraževanj poiščete strokovno izpopolnjevanje »ŽILNI PRISTOPI«. Prijave so možne tudi preko spodnjih povezav.
Članska prijava na izbrani termin (direktna prijava člana):
http://register-clani.zbornica-zveza.si/prijava/Avtorizacija.aspx?o=66&g...
Splošna prijava na izbrani termin (direktna splošna prijava):
http://register-clani.zbornica-zveza.si/prijava/Prijavnica.aspx?o=66&g=0...
Število udeležencev je omejeno na 40 oseb. Ob registraciji potrebujete člansko izkaznico.
Dejan Doberšek, telefon: 031-518-372, e-naslov: dejan.dobersek@gmail.com
Organizacijski odbor:
Dejan Doberšek, Rudi Kočevar
Strokovni odbor:
Rudi Kočevar, Dejan Doberšek
Vljudno vabljeni!
Dejan Doberšek
Predsednik strokovne sekcije
Sabina Kračun, mag. zak. in druž. študij
Darko Zabukovšek, mag. zak. in druž. študij
14.45 - 15.00 Registracija
15.00 - 15.30 Situacije, s katerimi se soočajo zdravstveni delavci pri svojem vsakdanjem delu
15.30 - 16.00 Delovna izčrpanost in sindrom delovne izgorelosti.
16.00 - 16.30 Kaj vzpodbudi izgorevanje (znanilci izgorelosti)?
16.30 - 16.45 Odmor
16.45 - 17.00 Proces izgorevanja (stresni odziv, faze izgorevanja, Sindrom adrenalne izgorelosti – SAI, Recipročni model izgorevanja - RMI).
17.00 - 17.30 Pred izgorevanjem ni varen nihče! Kaj lahko storimo sami?
17.35 - 18.00 Strategije obvladovanja stresa
18.00 - 19.30 Individualni pristop - delo po skupinah
19.30 - 20.00 Diskusija
Pojasnilo; vsa predavanja in delavnice bodo z različno vsebino na enako temo, v programu so opisani osnovni naslovi, zaželeno je, da se udeležite čim več teh predavanj, ker boste tako pridobili določeno vedenje in znanje. Predavanja so tematsko povezana in se nadaljujejo.
Zdravstveni delavci se pri svojem delu srečujejo z nešteto situacijami, ki vplivajo na njihovo preobremenjenost (kadrovska podhranjenost, triizmensko delo, dežurstva, slaba plača, izredno zahtevno delo s pacienti, stresne situacije in slabi odnosi med člani zdravstvenega tima). Tako na zdravstvenega delavca delujejo zahteve iz okolja, pritiski, sile in kronični stresorji, ki jih pogosto občutijo v obliki stiske. Ob tem pogosto pozabljajo nase ter na druge vidike svojega življenja (konflikt med delom in družino). Vsi ti dejavniki lahko vodijo v nastanek sindroma izgorelosti, kar ni problem samo posameznika, ampak visoko ceno plačuje tudi ustanova, v kateri je zdravstveni delavec zaposlen. Ob tem je ohranjanje notranjega ravnovesja lahko velik izziv. Zaradi izgorelosti se pojavlja etična dilema, saj lahko zdravstveni delavec pri svojem odločanju deluje v škodo pacienta pri povrnitvi oziroma ohranitvi zdravja.
Namen izvajanja delavnic je usmerjen v preventivo izgorevanja ter kaj lahko storimo že ta trenutek, da ne izgorimo. Nakopičeni simptomi izgorelosti so pokazatelj, da smo si ali so nam naložili preveč, saj obremenitve segajo preko meja naših zmožnosti. Ključno je prepoznavanje opozorilnih znakov, ki nam sporočajo, da smo na poti do izgorelosti. Zdravstveni delavec je tisti, ki se lahko nauči spoštovati sebe, saj dobro in plemenito opravlja svoje delo. To lahko stori preko zaznavanja svojih čustev, telesa in mišljenja. Poskrbeti mora zase in se nagraditi z prostočasnimi dejavnostmi, ki ga sproščajo. Da bi lahko opravljali delo najvišje kakovosti, ni dovolj individualna strokovnost, ampak dobri medosebni odnosi s sodelavci (komunikacija). Vsak sam naj bi poznal svoje meje in se naučil reči »NE« tako zahtevam, kot tudi prošnjam, ki bi lahko ogrozili zdravje in počutje zaposlenega v zdravstvu, saj gre tukaj za razmejevanje profesionalne odgovornosti. Zaposlene v zdravstvu je potrebno okrepiti do te mere, da bodo z aktivnim vedenjem prevzeli odgovornost zase (valjenje krivde na drugega ne povzroči sprememb – sprememba se prične pri posamezniku). Poučiti jih je potrebno o empatiji, ki temelji na razmejitvi med zdravstvenim delavcem in pacientovo stisko, ter pomembno prispeva k preventivi izgorelosti. Udeležene zdravstvene delavce izobražujemo pri prepoznavanju razlike deloholizma od zavzetosti za delo (»kdo dela preveč?«), prepoznati sprožilne situacije (»kdaj in zakaj začne delati preveč?«), ter o škodljivosti perfekcionizma pri delu.
S pridobljenimi praktičnimi veščinami lahko posameznik znanje integrira v vsakodnevno delo ter odnose. To je tudi orodje, s katerim lahko zaščiti samega sebe in sproti ocenjuje svoje počutje ter preverja stopnjo izgorelosti. Izgorelost ni pojav, ki se dogaja samo drugim! Pacientu pripada strokovno usposobljen, empatičen in neizčrpan zdravstveni delavec. Rešitev izgorelosti je zmanjšanje obremenitve ali povečati vire moči, da se tehtnica prevesi v zdravo ravnovesje. Stresu na delovnem mestu ne moremo ubežati, vendar pa ga lahko preobrazimo na način, ki bo konstruktiven (priložnost za osebno in profesionalno rast). Pri tem je potrebno izpostaviti tudi strategije spoprijemanja s stresom in reševanja problemov, ki so podprti na praktičnih vsakodnevnih primerih iz delovnega okolja. Tako lahko namesto težave, ki je prej predstavljala grožnjo, preusmerimo miselnost v aktivno reševanje situacije, ki jo vidimo kot izziv.
Kotizacija za udeležbo na strokovnem izpopolnjevanju znaša 15eur z vključenim DDV za posameznega udeleženca. Člani Zbornice - Zveze, ki imajo poravnane članske obveznosti, so upravičeni do 100 % popusta (razliko do polne cene pa društvo krije iz lastnih sredstev oziroma iz naslova plačanih članarin). Kotizacija se plača po izstavljenem računu. V kotizacijo je všteto gradivo in organizacija učne delavnice, ter osvežitev s pijačo in prigrizkom.
Izobraževanje je vpisano v register izobraževanj Zbornice Zveze, in se prizna 5LT za pasivne udeležence.
Prijave bodo možne na spletni strani Zbornice Zveze, ko bo portal za prijavo odprt, lahko pa tudi na; info@dmsbzt-celje.si
Vljudno vabljeni!
Predsednica DMSBZT
Kordiš Tomica
Celje, 28.10.2018
Društvo medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Celje v sodelovanju s Sekcijo reševalcev v zdravstvu | ![]() |
12:30 Registracija, navodila udeležencem
13:00 Algoritem TPO, pristop k osebi, ki ne kaže znakov življenja
13:20 Pomen vključevanja AED v TPO, delovanje AED
13:40 Kdaj oživljamo odrasle drugače in kako oživljamo otroke
13:55 Ukrepanje ob tujkih v zgornjih dihalnih poteh
14:10 Etične dileme in odgovornost izvajalcev TPO
14:20 Diskusija, izmenjava mnenj
14:30 ODMOR – priprava na delavnice
15:00 TPO odraslih z AED, tujkih v dihalnih poteh /skupine do 10 udeležencev/
15:40 TPO otrok, tujkih v dihalnih poteh /skupine do 10 udeležencev/
16:20 ODMOR – priprava na izvedbo scenarijev
16:30 Reševanje dogodkov TPO odraslih z AED, TPO otrok, tujek v dihalni poti
/ skupine do 10 udeležencev se razdelijo k inštruktorjem, izvedejo tri scenarije/
/ udeleženci ne menjajo inštruktorjev, inštruktorji menjajo opremo, scenarij = 15 min/
17:30 Pisno preverjanje znanja (test, 20 vprašanj, ponujeni štirje odgovori)
18:00 Praktično preverjanje veščin izvajanja oživljanja
19:00 Seznanitev udeležencev z rezultati preverjanja, re-test
Zaključna diskusija in podelitev potrdil o udeležbi
Društvo medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Celje v sodelovanju s Sekcijo reševalcev v zdravstvu organizira delavnice temeljnih postopkov oživljanja za zaposlene v zdravstveni in babiški negi. Vsebina delavnice je usklajena s programom tečaja temeljnih postopkov oživljanja z AED Slovenskega sveta za reanimacijo povzeto po European Resuscitation Council.
Cena delavnice je v skladu z sklepom UO Zbornice Zveze (sklep 355/23) in načela dostopnosti 160 EUR z vključenim DDV na udeleženca (člani Zbornice Zveze, ki imajo poravnane članske obveznosti so upravičeni do 75% popusta (40 EUR)) in zajema organizacijo delavnice, gradivo, osvežitev v odmoru ter stroške preverjanja znanja in izdaje potrdila o udeležbi.
Kotizacijo podjetja in ustanove poravnajo po prejetem računu DMSBZT Celje. Ob prijavi obvezno vpišite podatke o plačniku, številko članske izkaznice in delovno mesto. S sabo imejte člansko izkaznico.
Oddana vloga za vpis v evidenco strokovnih izpolnjevanj in izobraževanj pri Zbornici-Zvezi in za dodelitev licenčnih točk.
E-prijavnica se nahaja na osnovni strani spletne strani www.zbornica-zveza.si. S klikom na sliko E-prijavnica se odpre nabor izobraževanj, ki se bodo odvijala v naslednjem obdobju.
Na želeni termin seminarja se lahko prijavite kot član ali splošno.
Sprejeli bomo prvih 30 prijav (za vsako delavnico.).
Predsednica DMSBZT Celje,
Tomica Kordiš
Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije -
Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije
Ob železnici 30A, 1000 Ljubljana, tel. +01/544 54 80; e-naslov tajnistvo@zbornica-zveza.si
www.zbornica-zveza.si
Ljubljana, 13. november 2018 – 14. novembra obeležujemo svetovni dan bolnikov s sladkorno boleznijo, ki iz leta v leto postaja vse večji družbeni problem. V Sloveniji se letno za zdravljenje sladkorne bolezni porabi več kot 100 milijonov evrov, kažejo podatki iz leta 2012. Kljub odličnim zdravilom in inzulinu, ki se za zdravljenje sladkorne bolezni uporablja od leta 1922, pa veliko bolnikov ne dosega želenega cilja zdravljenja, opozarja Zbornica – Zveza in poudarja, da neurejena sladkorna bolezen predstavlja veliko tveganje za razvoj kroničnih zapletov.
»Neurejena krvni sladkor in krvni tlak ter maščobe v krvi lahko bolniku pomembno zmanjšajo kakovost življenje. Aktivna populacija je zaradi teh dejstev pogosteje na bolniškem dopustu, starejši upokojeni populaciji pa je sčasoma vzeta samooskrba, zanje morajo skrbeti svojci in bližnji ali pa dobijo pomoč socialnega in zdravstvenega varstva,« je dejala Jana Klavs, predsednica Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v endokrinologiji pri Zbornici – Zvezi.»Eden izmed ključnih dejavnikov za uspešno zdravljenje je aktivno sodelovanje bolnika v procesu zdravljenja. Zdravljenje kronične bolezni terja od bolnika bistveno več energije in časa kot zdravljenje večine akutnih bolezni. Živeti s sladkorno boleznijo zahteva visoko stopnjo opolnomočenosti, saj lahko bolnik le tako še naprej živi kakovostno.«
Za zdravljenje sladkorne bolezni ni seznama dovoljenih ali nedovoljenih živil, saj lahko bolnik uživa vsa živila. Zdrava prehrana je terapevtska prehrana, s katero se človek zdravi. Bolniku lahko številni strokovnjaki v zdravstvenem sistemu – od zdravnika družinske medicine in diplomirane medicinske sestre v ambulanti družinske medicine do zdravnika specialista diabetologa in diplomirane medicinske sestre edukatorice na sekundarni ravni – nudijo ustrezne informacije o življenjskem slogu ob sladkorni bolezni. Zdravstveni strokovnjaki si prizadevajo, da bi bilo mogoče v prav vsakem zdravstvenem domu in pri vsakem diabetološkem timu dobiti prave informacije za kakovostno življenje s sladkorno boleznijo.
Pomembno vlogo pri opolnomočenju bolnikov imajo tudi centri za krepitev zdravja. Tam so bolnikom s povišanim sladkorjem v krvi in s sladkorno boleznijo tipa 2 na voljo trije novi, že preizkušeni izobraževalni programi. Kakovostnih delavnic, ki jih izvajajo v okviru centrov, se udeležuje vedno več ljudi. S kakovostnim izobraževanjem o sladkorni bolezni, ki je bolnikom odslej še bolj dostopno, je mogoče doseči omejitev porasta sladkorne bolezni in zmanjšanje števila zapletov ob bolezni.
Več o Zbornici – Zvezi
Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica – Zveza) je strokovno, nevladno in nepridobitno združenje v Republiki Sloveniji, ki združuje več kot 15.000 članic in članov – medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov. Povezujejo se v organizacijo, ki šteje 11 regijskih strokovnih društev ter strokovno deluje v 32 strokovnih sekcijah.
Zbornica – Zveza je enovito strokovno in reprezentativno telo izvajalcev zdravstvene in babiške nege v Sloveniji, ki si prizadeva zagotavljati sodobno, kakovostno ter varno zdravstveno in babiško nego za vse prebivalce Republike Slovenije ter ščititi strokovne interese članic in članov.
Dodatne informacije
Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije
Ob železnici 30a
1000 Ljubljana
Tel: 01/544 5480
E-naslov: tajnistvo@zbornica-zveza.si
Preberi več...
DRUŠTVO SOS TELEFON
ZA ŽENSKE IN OTROKE - ŽRTVE NASILJA
P. p. 2726, 1001 Ljubljana
Tel.: + 386 1 / 544 35 13, 544 35 14
Faks: + 386 1 / 524 19 93
E-pošta: drustvo-sos@drustvo-sos.si
Na pobudo Slovenije je Svet Evrope pred nekaj leti 18. november razglasil za Evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo. Svet Evrope letošnji dan obeležuje posebej v luči prepoznavanja spolnih zlorab, ki se otrokom dogajajo v športu. Do spolne zlorabe otrok pa v največji meri, kar v 85 odstotkih, prihaja v družinah, zlorabe trajajo več let in v večini primerov niso nikoli razkrite.
Na Društvo SOS telefon se v zadnjih nekaj letih vsako leto obrača več žrtev spolnih zlorab. Srečevanja z njimi kažejo, da zaupanje v pravosodni sistem in sistem pomoči nasploh, pada, saj še vedno ni dovolj senzibilnosti ob pogovorih z otroki, z njimi se opravi (pre)več razgovorov, postopki se vlečejo leta, obsodilnih sodb je malo, ravno tako kakovostne pomoči za tiste, ki so preživeli spolno zlorabo. Nemalokrat se storilci nad žrtvami izživljajo tudi po razkritju spolne zlorabe, in sicer z zalezovanjem, nadzorovanjem, ustrahovanjem... Pritisk nad otrokom in nezlorabljajočim staršem, v naših primerih je to v glavnem mati, je nepredstavljiv tudi v primerih, ko so ponovno vzpostavljeni stiki otroka z očetom, ki mu zloraba ni bila dokazana. Dokazati spolno zlorabo pa je izjemno težko; v enem od primerov je npr. otrok izpovedal o zlorabi, stroka je prepoznala in potrdila travmatične posledice, vendar do obsodilne sodbe vseeno ni prišlo.
Da bi preprečili te zločine, ki preživele s svojimi posledicami spremljajo vse življenje, je pomembno, da si ne zakrivamo oči pred realnostjo o pogostosti spolnih zlorab nad otroki, saj je glede na statistiko vsaka 3. deklica in vsak 5. deček v EU žrtev spolne zlorabe. Nujno je, da poskrbimo za preventivo že v vrtcih in šolah, da ozaveščamo starše, pedagoško osebje in otroke, kar doslej v Sloveniji ni praksa. Pomembna je hitra, učinkovita in strokovna zaščita otrok, nudenje kakovostne pomoči po razkriti zlorabi otroku in bližnjim podpornim osebam ter dosledno kaznovanje storilcev. Prenehati je treba s prelaganjem krivde ter odgovornosti na žrtve, ki se že tako same počutijo krive, osramočene, umazane, izdane. Z večjo ozaveščenostjo o spolni zlorabi otrok, o tem, da je potrebno o zlorabi spregovoriti, jo prijaviti in biti preživelim v podporo, bo tabu spolne zlorabe padal. Z otrokom prijaznimi postopki, ki upoštevajo njegovo integriteto, dostojanstvo, koristi in pravice, se bo postopno povečalo zaupanje v sistem. Število prijavljenih primerov ne bo padalo, temveč se bo povečevalo. Če se število prijavljenih primerov manjša, kot kaže statistika v Sloveniji, se moramo nujno vprašati, kaj v sistemu ne deluje. Tudi Slovenijo zavezuje Lanzarotska konvencija, ki govori tudi o izobraževanju otrok v zvezi s spolno zlorabo, o nujnosti izobraževanja vseh institucij, ki prihajajo v stik s tem vprašanjem, praksa pa kaže, da je vse premalo oziroma skoraj ni ustrezno izobraženih strokovnjakov_inj, ki bi pogovore z otroki opravili strokovno in z veliko mero senzibilnosti.
Spolna zloraba se običajno ustavi samo ob prijavi, ko se storilcu jasno postavi meja. Praksa pa žal kaže, da so otroci nemalokrat ponovno travmatizirani ravno v postopkih, ki so namenjeni njihovi nadaljnji zaščiti, kjer empatija in sočutje pogosto nimata prostora, pa čeprav gre za otroka.
Naj zaključimo z mislimi deklice, ki je preživela spolno zlorabo:
“Hodim po cesti. Dolga je. Ne vidim konca. Kje se bo končala? Vse sem povedala... Vse. No, ne čisto vsega. Nekatere stvari bodo ostale v meni. Za vedno.
Niso mi verjeli. Rekli so, naj povem, vse naj povem, da je treba, da se ne bi več zgodilo in da bo kaznovan. Povedala sem. No, ne vsega, ker nisem zmogla... Ampak mi niso verjeli. Verjeli so mi, da me je tepel. Ni se videlo, kje. Vedno je udaril tako, da se ni videlo. To so mi verjeli. Vsaj to... Niso pa verjeli, ko sem jim povedala, kako je segal pod moje hlačke, kako je legal k meni, kako... Ne, nisem vsega povedala. Morda še sreča, da nisem. Če bi povedala vse, mi tudi tistega ne bi verjeli. Bom kdaj pozabila? Rada bi pozabila. Pa me vsakokrat znova pokličejo in moram ponavljati eno in isto zgodbo. Tej teti, onemu stricu... In obljubijo, da bo bolje. Želim si, da drugi otroci ne bi doživeli tega, kar sem doživela sama. Da jih nihče ne bi zlorabil in da ne bi morali ponavljati zgodbe znova in znova in znova.”
Družba ob spolnih zlorabah otrok ne sme ostati ravnodušna, obenem pa je potrebno paziti, da ne postane celo okrutna do tistih,ki potrebujejo največ zaščite – do otrok, ki jim je bila s spolno zlorabo vzeta možnost otroštva z veliko začetnico. Spolna zloraba se sama od sebe ne bo ustavila, če zanjo veste, obvestite policijo, center za socialno delo in se obrnite na nevladno organizacijo.
Maja Plaz, predsednica
Društvo SOS telefon za ženske in otroke - žrtve nasilja
Ljubljana, 13. 11. 2018
Preberi več...
![]() | Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, Sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v nefrologije, dialize in transplantacije | ![]() |
08.30 - 09.00 Registracija udeležencev
09.00 - 09.10 Otvoritev srečanja in pozdrav udeležencem, Ana Koroša
I. SKLOP
ARTERIJSKA HIPERTENZIJA V OBRAVNAVI KONČNE LEDVIČNE ODPOVEDI, moderator: Ana Koroša, Katarina Kac
09.10 - 10.40 Arterijska hipertenzija med hemodializo, Robert Ekart
10.40 - 11.00 Merjenje krvnega tlaka pri dializnem bolniku – izkušnja ali izziv?, Zvezdana Kaiser Kupnik, Erika Petrovič
11.00 - 11.20 Vloga medicinske sestre v specialistični ambulanti za ledvične bolezni in hipertenzijo, Polona Kolenc
11.20 - 11.40 Stanje prehranjenosti dializnega bolnika, Mirjana Rep, Reina Dovč-Dimec, Boštjan Leskovar
11.40 - 12.15 Vprašanja in diskusija
11.15 - 12.00 Odmor
II. SKLOP
SLADKORNA BOLEZEN IN KONČNA LEDVIČNA BOLEZEN, moderator: Marica Parapot, Boža Pirkovič
12.00 - 12.20 Obravnava prekomerno težkega pacienta s sladkorno boleznijo in kronično ledvično boleznijo pri življenjski aktivnosti prehranjevanja in pitja, Barbara Jezeršek Mazorra, Tadeja Grabner
12.20 - 12.40 Klinični primeri bolnikov s sladkorno boleznijo na hemodializi, Timea Petkovič, Petra Resnik
12.40 - 13.00 Žilni pristopi za hemodializo pri bolnikih s sladkorno boleznijo, Marija Frajzman, Sebastjan Bevc
13.00 - 13.20 Opazovanje in vodenje kožnih sprememb na okončinah pri bolnikih na hemodializi, Cvetka Likar, Andreja Levstek
13.20 - 13.40 Obravnava bolnikov s sladkorno in pridruženo ledvično boleznijo,Blaženka Vivod, Cvetka Krel, Sebastjan Bevc
13.40 - 14.00 Peritonealna dializa kot izbira nadomestnega zdravljenja pri pacientih s sladkorno boleznijo,Polona Pirnat
14.00 - 13.40 Vprašanja in diskusija
14.40 - 16.00 Kosilo
III. SKLOP
SORODNE TEME, moderator: Darijan Marič, Sonja Pečolar
16.00 - 16.20 Bisfenoli – tiha nevarnost za dializne bolnike, Martina Gobec
16.20 - 16.40 Vloga medicinske sestre pri cepljenju proti hepatitisu B v nefrološki ambulanti, Tatjana Šopinger Lipovnik, Jožefa Tomažič, Natalija Prašički in ostali
16.40 - 17.00 Uporaba komplementarnih metod zdravljenja pri hipertenzivnih in diabetičnih pacientih s kronično ledvično boleznijo, Katarina Kac
17.00 - 17.20 Vzpostavljanje intraosalne poti, Amadeus Lešnik, Urban Pristovnik
17.20 - 17.40 Psihološka podpora bolnika s končno ledvično odpovedjo na nadomestnem zdravljenju s hemodializo s strani multidisciplinarnega tima, Elvedina Brkić, Špela Bogataj
17.40 - 18.30 Vprašanja in diskusija
18.30 - 19.30 Delavnica: Uporaba AED defibrilatorja, inštruktor: Rok Kurbus
Zaključne misli seminarja
Razdelitev potrdil
Udeležba se šteje za strokovno izpopolnjevanje. Strokovni program je v postopku licenčnega vrednotenja strokovnih izpopolnjevanj in vrednotenja za pedagoške točke pri Zbornici Zvezi. Kotizacija za člane Zbornice-Zveze znaša 95 EUR vključno z DDV, za nečlane se plača 190 EUR po izstavljenem predračunu. Študenti, ki so člani Zbornice – Zveze so oproščeni plačila kotizacije. Kotizacijo nakažete na TRR: 0201 5025 8761 480, sklic 00 0217 24112018.
V kotizacijo je všteta udeležba na predavanjih, pogostitev v odmorih, kosilo in gradivo strokovnega izobraževanja.
Programski odbor: Ana Koroša, Sonja Pečolar
Organizacijski odbor: Ana Koroša, Cvetka Likar, Sonja Pečolar
Ob registraciji potrebujete potrdilo o vplačani kotizaciji, člansko izkaznico Zbornice Zveze, če ste član Zbornice – Zveze in številko licence.
Prijave: obvezna prijava preko E- prijavnice na spletni strani Zbornice – Zveze ali na:
info@nefroloska-sekcija.com
Organizator si dopušča možnost spremembe programa.
Ana Koroša, mag.zdr.nege
Predsednica sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov nefrologije, dialize in transplantacije